Malé černé šaty nikdy nevyjdou z módy

Když přemýšlíme o nadčasových kouscích šatníku, obvykle uvažujeme jednoduché a elegantní. Příkladem takového módního kousku, který si vydobil své místo v šatnících spousty žen jsou malé černé šaty. Už název vypovídá, že se bude jednat o jednoduchý kousek, nejčastěji ¾, nebo kratší délky, možná s ramínky. Ve většině případů pak jde o jednoduché koktejlové šaty- samozřejmě černé barvy. Ale co malé černé šaty činí tak zajímavé a nadčasové?

 

Před rokem 1920 byla obvykle černá barva rezervovaná pro období smutku (a bylo dokonce považováno za neslušné ji nosit z jiných důvodů). V roce 1920 se ale tato představa začala měnit. I když je těžké si představit vliv jednoho člověka na velkou část módního průmyslu, u malých černých šatů tomu tak opravdu bylo. Konkrétně v roce 1926, když známý francouzský návrhář Coco Chanel vydával ve Voque obraz elegantních jednoduchých šatů, které byly ¾ délky, super rovné, jednoduché, a co je nejdůležitější- černé. Voque tento model malých černých šatů přirovnal k fordu – model T. Malé černé šaty byly totiž stejně jednoduché, univerzální, ale přitom elegantní a přitažlivé. Jednalo se o jeden z prvních opravdu módních kousků oblečení, které byly přístupné ženám všech tříd. Redaktoři Voque také předpověděli následující slávu malých černých šatů.

Vzhledem ke své eleganci a dostupnosti přežily malé černé šaty i menší krize a nadále postupně rostly na popularitě po celé dvacáté století a i dnes jsou malé černé šaty považovány mnoha ženami jako základ šatníku.

Ale malé černé šaty nemusí být zcela pro každou ženu. A proč? Pro začátek- ne každý má rád na sobě černou barvu, případně ne každá žena ráda nosí šaty. Je třeba si přiznat, že do malých černých šatů je třeba mít určitou figuru, kdy ideální je postava typu přesýpacích hodin. To ale nemění nic na tom, že malé černé šaty jsou velmi univerzální a téměř nepostradatelný kousek každého dámského šatníku.

Napsat komentář